Miejsce

Tegoroczna edycja Konferencji zostanie zorganizowana w Polanicy-Zdroju – malowniczo położonym uzdrowisku w Sudetach Środkowych.

Polanica-Zdrój słynie ze swojego parku zdrojowego oraz deptaku.

Ziemia Kłodzka, na którą składa się Kotlina Kłodzka otoczona Górami Bardzkimi, Złotymi, Bystrzyckimi, Stołowymi oraz Masywem Śnieżnika z najwyższym szczytem regionu – Śnieżnikiem (1425m n.p.m.) to wyjątkowo interesujący obszar Polski. Region słynie z urokliwych górskich miasteczek, czystego powietrza, szlaków turystycznych i leczniczej wody mineralnej – między innymi dlatego powstały tutaj liczne i słynne w całej Polsce uzdrowiska.

Polanica-Zdrój położona jest w odległości: 14 km od Kłodzka, 32 km od Nachodu, 55 km od Skalnego Miasta, 100 km od Wrocławia, 190 km od Pragi.

Dojazd do Polanicy-Zdroju możliwy jest samochodem – drogą krajową nr 8 lub pociągami PKP Intercity i Kolei Dolnośląskich.

Hotel

Tegoroczna edycja Konferencji zostanie zorganizowana w trzygwiazdkowym Hotelu Polanica Resort & SPA.
Hotel oferuje basen w Parku Wodnym, strefę z masażerami i gejzerami, jacuzzi oraz strefę saun. Hotel na relaks i odnowę zaprasza do strefy SPA. Na Gości czeka siłownia wyposażona w sprzęt typu cardio i wolne ciężary oraz kryta hala sportowa z wielofunkcyjnym boiskiem. Klub z kręgielnią to hotelowa strefa rozrywki, na którą składają się cztery tory bowlingowe, sala bilardowa i sala karciana.

Większość pokoi posiada balkony z widokiem na południową część uzdrowiska. Pokoje wyposażone są w takie udogodnienia jak: telefon, mini-lodówka, czajnik, sejf oraz zestaw powitalny (kawa, herbata, woda mineralna). W łazienkach znajduje się m.in. prysznic lub wanna, suszarka do włosów oraz zestaw ręczników i kosmetyki.

Więcej informacji o hotelu jest dostępnych na stronie internetowej hotelu

Informujemy, że możliwa jest rezerwacja pokoju w cenie specjalnej dla uczestników Konferencji Pojazdy Szynowe 2023:
Pokój 1-osobowy – 300 zł/osobodoba
Pokój 2/3-osobowy – 210 zł/osobodoba

W celu rezerwacji pokoi prosimy o kontakt pod adresem: zofia@uphotel.eu lub telefonicznie: 881 245 448 i 75 717 58 42. Prosimy o podawanie podczas rezerwacji miejsc hotelowych hasła: Konferencja Pojazdy Szynowe 2023.

Polanica Resort&Spa
Polanica Resort

Polanica-Zdrój i okolice

Atrakcje Polanicy

W Parku Zdrojowym znajdziemy gatunki rosnące w Azji czy Ameryce Północnej: rododendrony, magnolie, cyprysik Lawsona. Rozciągający się na powierzchni 13 hektarów park od wiosny do jesieni rozkwita tysiącem barw. W parku znajdziemy ławki, figury, rzeźby, urokliwe fontanny i całą infrastrukturę, dzięki której można odpocząć, oddychając świeżym górskim powietrzem. Na wspomnienie zasługuje najbardziej charakterystyczna, kolorowa fontanna, znajdująca się przed uzdrowiskiem “Wielka Pieniawa”.

Będący centrum życia Polanicy deptak ciągnący się ulicą Zdrojową zaprowadzi do urokliwych zakątków, a przede wszystkim do różnorakich kramów z pamiątkami, kawiarni, sklepów i restauracji. Częściowo deptak prowadzi po obu stronach Bystrzycy Dusznickiej. Często nad deptakiem rozbrzmiewa bicie dzwonów górującego tam zabytkowego kościoła pw. Wniebowzięcia NMP.

Wzniesiona w klasycystycznym stylu z elementami secesyjnymi Pijalnia Wód Mineralnych i Sanatorium Wielka Pieniawa powstała w latach 1910-1911 i jest najważniejszym obiektem w całej uzdrowiskowej części Polanicy-Zdroju. Największym skarbem pijalni są źródła leczniczych wód mineralnych, w tym najpopularniejsze z nich – Wielka Pieniawa. Woda z Wielkiej Pieniawy wydobywana jest z głębokości ponad 34 metrów pod ziemią i zawiera takie mikroelementy jak magnez, wapń, żelazo, sód, chlor, krzem, lit, miedź czy potas. W Pijalni jest również drugie źródło, dawniej nazywane Pieniawą Józefa, a dziś Staropolanką.

Teatr Zdrojowy im. Mieczysławy Ćwiklińskiej powstał w 1925 roku, a w 2010 roku przeszedł gruntowny remont. Budynek teatru, bezpośrednio sąsiadujący z pijalnią, wpisany jest do rejestru zabytków. Początkowo zbudowany z myślą o popularyzacji wysokiej kultury muzycznej i teatralnej wśród mieszkańców, gości i kuracjuszy, dziś mieści Centrum Kultury i Promocji, które organizuje odbywające się w Polanicy imprezy, koncerty, targi i festiwale cykliczne.

Podczas wycieczki do Polanicy warto spędzić możliwie jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu – nie tylko ze względu na czyste powietrze, ale i zachwycające krajobrazy, które czekają na każdym kroku. Korzystając z okazji warto wybrać się na spacer Piekielną Doliną, która w istocie jest przełomowym odcinkiem Bystrzycy Dusznickiej. Piekielna Dolina oddziela od siebie Piekielną Górę, należącą do Gór Stołowych i masyw Wolarza, który należy już do Gór Bystrzyckich. Mimo, że to niezbyt wielki obszar, to strome stoki, sięgające nawet 200 metrów wysokości, zachwycą każdego. Przez Piekielną Dolinę wiedzie droga łącząca Szczytną i polanickie uzdrowisko oraz linia kolejowa. Na Piekielną Górę, która jest punktem widokowym na Góry Stołowe, Sowie i Bardzkie, z centrum Polanicy wiodą z kolei trzy szlaki turystyczne: zielony, żółty i niebieski.

 

Szlaki turystyczne

Polanica-Zdrój to baza wypadowa w okoliczne góry. Z centrum miasta wychodzi kilka szlaków turystycznych. Szlak zielony prowadzi na szczyt Piekielnej Góry, przechodząc obok platformy widokowej „Góralka”, skał „Malwa” i „Wielbłądek” i niedaleko szczytu Wielkiego Kamienia. Szlak czerwony prowadzi na Wolarza i dalej przez schronisko „Pod Muflonem” aż do Dusznik-Zdroju. Trasa ma 14 kilometrów, przejście nią trwa ok. 5 godzin. Do drodze jest kilka stromych podejść, m.in. pod Wolarza i schronisko.

Przez miasto przechodzi też kilka tematycznych tras spacerowych:

Miejska Trasa Turystyczna (oznaczona czerwonym serduszkiem) przejście może zająć do 6 godzin (ponad 20 km, można ją pokonywać fragmentami). Prowadzi do ważnych punktów miasta – na Piekielną Górę, do Piekielnej Przełęczy, Wzgórza Marii, Huty Szkła Artystycznego Barbara.

„Szlakiem Niedźwiadka” (oznaczona czarną łapą niedźwiedzia) – 5-kilometrowa pętla przecinająca Park Zdrojowy i prowadząca do platformy widokowej „Góralka” i dalej do Parku Leśnego.

Szlakiem Architektonicznych Zabytków Miasta – krótka, niespełna 4-kilometrowa trasa dla miłośników dogłębnego zwiedzania. Wiedzie przez zielone tereny Parku Zdrojowego i Parku Leśnego oraz rzadziej odwiedzane przez turystów okolice ulicy Górskiej.